نکات مهم قبل از خرید و فروش سوله دست دوم

نکات مهم قبل از خرید و فروش سوله دست دوم

به این نکته دقت کنید که ارزان تمام کنید نه آنکه ارزان بخرید… شما باید به نکات مهم قبل از خرید و فروش سوله دست دوم دقت کنید زیرا هنگامی که قصد خرید دارید، ممکن است قیمت خرید سوله دست دوم برای شما کمتر از قیمت سوله نو باشد، اما نباید از محاسبه هزینه های نصب، پیچ، جرثقیل و سایر هزینه های جانبی غافل شوید، زیرا ممکن است قیمت تمام شده دست دوم بیشتر از قیمت نو شود.

بررسی دلایل فنی در انتخاب سوله دست دوم و نو

حال به بررسی دلایل فنی در انتخاب سوله دست دوم و نو با نگاه دقیق تر می پردازیم. به عنوان نمونه در نظر بگیریم که یک سوله با دهانه ۲۰ متر و ارتفاع ۶ متر و طول ۴۸ متر قرار است در تهران نصب شود،‌ که در آن از جرثقیل سقفی استفاده نمی شود.

با توجه به جدول استاندارد محاسبات سازه فلزی سرعت باد برای منطقه تهران ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت و میزان بار برف ۱۰۰ کیلوگرم بر متر مربع محاسبه می گردد. حال با انتخاب سبکترین حالت، طبق جداول مهندسی حداقل میزان آهن مصرفی ۴۰ کیلوگرم بر متر مربع از جنس st37 می¬باشد. حال اگر ورق را از جنس st52 در نظر بگیریم، وزن آن به ۳۲ کیلوگرم کاهش خواهد یافت. این بدان معناست که برای ساخت یک سالن ۹۶۰ مترمربعی (۲۰*۴۸) ۳۸۴۰۰ کیلوگرم با ورق st32 و ۳۰۷۲۰ کیلوگرم با ورق st52 آهن مورد نیاز است. که با توجه به قیمت ۴۰۰۰ تومان (st37) به ازای هر کیلوگرم می¬شود ۱۵۳ میلیون تومان که در واقع شما صاحب یک سوله نو می¬شوید.
تفاوت هزینه های ساخت سوله نو با دست دوم
حال به تفاوت هزینه های ساخت سوله نو با دست دوم اشاره خواهیم کرد، چنانچه شما بخواهید یک سوله دست دوم فراهم کنید، ۲۰*۴۸ و یا ۲۲*۵۰ برای شما به حساب خواهد آمد، که از قرار هر مترمربع ۷۰۰۰۰ تومان، در نهایت مبلغ ۷۷ میلیون تومان برای اسکلت آن پرداخت خواهید نمود که در این میان هزینه های جابجایی + هزینه ی نصب برای هر متر ۵۰۰۰ تومان + هزینه های پیچ و مهره را پرداخت خواهید نمود. که در این بین باید دردسرهای زمان نصب و تحمیل هزینه¬های تعمیرات، سر و کله زدن با گروه نصاب و هزینه هایی که بابت رفت و آمدهای بیجا جرثقیل و نداشتن جلوه بصری و همچنین عدم امنیت مناسب، سوله شما نصب خواهد شد.

(به این نکته نیز باید توجه نمود که مقادیری که ذکر شد نهایت سبک سازی و استاندارد طراحی سازه فلزی و تیر ورق در نظر گرفته شده است و مقادیر کمتر از این مورد تأیید نظام مهندسی و بیمه ها نمی¬باشد و در صورت وقوع حادثه کسی پاسخگو نیست)
با این حساب اختلاف مبلغی که بین سوله دست دوم و نو برای شما خواهد بود، بیش از ۴ میلیون تومان نمی شود و این در صورتی است که همه ی برنامه¬ریزی ها به نحو احسن پیش رود. و این در شرایطی است که سازه ای که شما تحویل گرفته اید، از نظر وزنی هر متر مربع آن به ۲۸ کیلوگرم هم نمی رسد و این به این معناست که حداقل ۱۰ کیلوگرم زیر استاندارد قرار دارد.
سوله دست دوم فاقد کیفیت و استاندارد

در بسیاری از مواقع سوله دست دوم فاقد کیفیت و استاندارد می¬باشد، در واقع سازه¬ای که به عنوان دست دوم معرفی می¬گردد، اصلا دست دوم نیست و با نام دست دوم فروخته می¬شود. این سازه¬ها را از ورق هایی که قابل استفاده نیستند، مانند لوله¬های گاز و تانکرهای اسقاطی ساخته و عده ای با این ورق ها اقدام به ساختن آن می¬نمایند و به اسم دست دوم می¬فروشند. در واقع شما سازه ای را خریداری کرده و بابت هر کیلوگرم از آن ۴۵۰۰ تومان هم پول پرداخته¬اید، اما در واقع صاحب یک جنس نامرغوب شده¬اید (۷۷۰۰۰/۱۸=۴۵۰۰). در صورتی که با صرف هزینه¬ای به مراتب کمتر می¬توانستید یک سوله نو بخرید.

موارد مهم هنگام خرید و فروش سوله دست دوم

حال نگاهی می کنیم به موارد مهم هنگام خرید و فروش سوله دست دوم، در اینجا مسأله اصلی ساخت و خرید سوله دست دوم نیست، زیرا اگر فروشنده واقعا می¬خواهد سازه با کیفیت دست دوم به شما بفروشد، باید محصول را در زمانی که در محل قبلی خود نصب شده است را به شما نشان دهد، که در این صورت بدون اشکال است. اما مشکل اصلی به خاطر تخلف و تقلب برای سود بیشتر است که در ساخت آن با ورق¬های غیرقابل استفاده و فروش به عنوان سازه دست دوم اتفاق می¬افتد و با این کار مسئولیت را از گردن خود سلب می¬کنند و جهتی دیگر اختلاف قیمت نو با دست دوم آنقدرها هم زیاد نیست که این دردسر را به جان بخرید.
یک سوله نو با محاسبات مهندسی و با توجه به متراژ زمین شما، همچنین با در نظر گرفتن بار باد و برف و شرایط اقلیمی منطقه و در نهایت طبق خواسته¬ی شما و تحت نظارت خودتان در سوله¬سازی کشور ساخته می¬شود و به این نکته توجه داشته باشید که سازندگان آن طبق آیین نامه و ضوابط باید حداقل به مدت ۲۰ سال ایستایی سازه را تضمین کنند.
سوله¬های دست دوم واقعی، از نظر وزنی آنچنان به صرفه نیستند، زیرا به عنوان مثال یک سازه با متراژ ۲۲*۵۰ چیزی در حدود ۴۰ تن وزن دارد، که ۴۰ تن وزن اگر به ازای هر کیلوگرم ۲۰۰۰ تومان پول پرداخت شود، مبلغی که در نهایت پرداخت می¬شود تقریباً معادل هزینه ساخت سوله نو خواهد بود.

برخی از معایت سوله دست دوم

شاید برای متقاضیان ساخت سوله و کارخانه¬ها این سوال پیش آید که فرق سوله نو با سوله دست دوم چیست. در این بخش به بررسی برخی از معایب سوله دست دوم برای متقاضیان خواهیم پرداخت.

1- سوله نو با محاسبات مهندسی و با توجه به متراژ زمین محل نصب و مطابق با خواسته شما و حتی زیر نظر شما در کارخانه ساخته می¬شود.
2- سوله¬های اطمینان ساز از دفترچه محاسبات واقعی برخوردار بوده و با توجه به شرایط محیطی و نوع کاربری آن ساخته می¬شود و در آن مهندسین محاسب و ناظر و سازنده متعهد به اجرای صحیح و رعایت آیین نامه ها می باشند.
3- سوله نو بازگشت هزینه ی بهتری دارد، به عنوان مثال چنانچه شما بعد از مدتی قصد عوض کردن طرح تان را داشته باشید و یا بخواهید تغییراتی را در شکل سازه انجام دهید و حتی اگر بخواهید سازه را به نقطه دیگری انتقال دهید، به راحتی می توانید این کارها را انجام دهید. در نهایت اگر بخواهید آن را بفروشید با ۱۵ درصد پایین¬تر از قیمت خرید، مشتری خواهید داشت.
4- در سوله¬های دست دوم معمولا از ورق های st52 و یا ورق¬های غیر قابل استفاده لوله¬های گاز و تانکرهای اسقاطی استفاده می¬شود. و عده ای نیز با این ورق ها اقدام به تولید سازه های بی کیفیت به نام دست دوم می کنند و به فروش می-رسانند. پیشنهاد می¬شود که قبل از خرید سوله دست دوم، حتما محل قبلی نصب آن را ببینید و یا تصاویر نصب شده سازه، و دفترچه محاسبات آن را کنترل کنید.
5- در سوله های دست دوم هزینه ی حمل و نقل، پیچ و مهره و نصب به عهده خریدار است و تحویل نیز درب کارخانه می-باشد، که در ابتدا اکثر خریداران قیمت پیشنهادی را با کارخانه ساخت سالن¬های نو مقایسه می¬نمایند و به همین علت دچار اشتباه می¬شوند. زیرا قیمت پیشنهادی کارخانه سازنده قطعات نو همراه با نصب و پیچ و مهره می¬باشد.
6- نکته مهم دیگر که باید بسیار مورد توجه قرار داد این است که در فروش سوله دست دوم، فروشنده مسئولیتی در قبال نصب و مسائل فنی آن ندارد.
7- هنگام فروش سوله¬های دست دوم مشاهده شده است که فروش به صورت متری محاسبه می گردد و میزان وزن آن نسبت به سوله هایی که در کارخانه ساخته می¬شود کمتر است و به همین دلیل فروش آن به صورت کیلویی انجام نمی گیرد و قیمت گذاری بر اساس متراژ انجام می¬شود. پس حتما موقع خرید به وزن سازه نیز توجه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *